Język niemiecki: Deutsch Aktuell

Poznaj język naszych sąsiadów.

Niemiecki to drugi najpopularniejszy język obcy w Polsce. Nic dziwnego - warto znać język gospodarczo rozwiniętych sąsiadów. Ale Niemcy to nie tylko gospodarka, a język niemiecki występuje nie tylko w Niemczech. Dzięki Deutsch Aktuell poznajesz kulturę państw niemieckiego obszaru językowego, co dwa miesiące przybliżamy sylwetki znanych Niemców, Szwajcarów i Austriaków. Z nami jesteś na bieżąco i wiesz, czym żyją niemieckojęzyczne kraje.

Dla kogo:
Dla osób uczących się samodzielnie oraz na kursach - jako uzupełnienie i poszerzenie programu. Dla wszystkich, którzy znają podstawy języka niemieckiego - najtrudniejsze już za Wami, teraz wystarczy poszerzyć słownictwo i ćwiczyć: mówić, pisać, słuchać i czytać. Deutsch Aktuell pomoże Wam w czytaniu i słuchaniu, w zrozumieniu języka niemieckiego. Ponadto magazyn polecany jest dla nauczycieli i lektorów jako materiał urozmaicający zajęcia.

Co w środku:
Artykuły w języku niemieckim. Obok każdego artykułu przetłumaczone na język polski słówka/zwroty.
Przy wybranych artykułach kody, dzięki którym można odsłuchać nagrań artykułów (możliwe jest również pobranie nagrań w formie plików MP3).

Spis treści aktualnego numeru oraz wszystkich wydań archiwalnych znajdziesz na stronie magazynu.

Pobierz przykładowy artykuł z magazynu.

Działy tematyczne:
Aktuell: Aktualności nie tylko z krajów niemieckiego obszaru językowego, kalendarium.
Leute: Znani i lubiani Niemcy, Austriacy, Szwajcarzy i nie tylko.
Gesellschaft: Problemy społeczne.
Kultur: Wydarzenia społeczno-kulturalne. Tradycja i obyczaje Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Wissen: Tematy bardziej naukowe.
Umweltschutz: Jak chronić nasze środowisko. Bardzo ważny dział.
Reise: Ciekawe miejsca na świecie.
Sport: Różne dyscypliny i wydarzenia sportowe.
Geschichte: Historia – ludzi, krajów, przedsiębiorstw.
Politik: Ważne wydarzenia polityczne, wybitni politycy.
Wirtschaft: Tematy związane z gospodarką i ekonomią.
Sprache: Ćwiczenia językowe.
Küche: Małe conieco dla kulinarnych smakoszy.
Wortschatz: Słownictwo. W tym dziale również komiks językowy, który powstaje specjalnie dla Deutsch Aktuell.

Dodatkowo:
Nagrania MP3
Wybrane teksty zostały przeczytane przez native-speakerów i nagrane. Do pobrania ze strony magazynu lub odsłuchania na smartfonie/tablecie za pomocą kodów QR. Zobacz instrukcję jak odsłuchać.
UWAGA: Okno dostępu do nagrań z archiwalnych wydań Deutsch Aktuell (od numeru 29, do którego po raz pierwszy pojawiły się nagrania) znajduje się bezpośrednio przy spisie treści danego wydania na stronie magazynu.
Lista słówek
W formacie PDF do pobrania ze strony magazynu (link przy spisie treści). Zawiera słówka pojawiające się w całym magazynie, które warto znać. Można ją drukować, kopiować i edytować (dla własnych potrzeb), można jej także użyć do zrobienia fiszek.
Materiały dla nauczycieli
"Arbeitsblatt für Lehrer" czyli opracowany przez redakcję arkusz pracy do jednego z artykułów. Jest przydatny lektorom i nauczycielom w przeprowadzeniu lekcji na bazie treści z magazynu. Arkusz przygotowany jest tak, aby możliwe było jego kserowanie lub wydruk większej ilości egzemplarzy.
Przy artykule, do którego został opracowany arkusz pracy znajduje się ikonka:

Materiały dla nauczycieli pobierzesz bezpłatnie w formie pliku pdf ze strony magazynu (również do wydań archiwalnych - link przy spisie treści danego numeru).

Czy wiesz, że...

... Deutsch Aktuell ukazuje się nieprzerwanie od 2003 roku? Znamy osoby, które uczyły się języka z Deutsch Aktuell, a dziś nauczają innych!

Czy wiesz, że...

... nasza redakcja współpracowała przy tworzeniu internetowego kursu Wirtschaftsdeutsch?

Czy wiesz, że...

... na profilu Deutsch Aktuell na Facebook'u codziennie umieszczamy posty w języku niemieckim? Znajdziesz tam newsy, ciekawostki i ćwiczenia.